Starostlivosť o umelé nechty
Dlhé, krátke, oválne, hranaté… Nechty podľa Vašich predstáv.
Avšak ako každý umelý zásah a skrášlenie, ani umelé nechty sa nezaobídu bez dodatočnej starostlivosti, ktorú vystihuje pravidlo „umelé nechty nie sú nástroj„.
Stále treba mať na pamäti, že ide o skrášlenie, inak povedané ozdobu, a preto by sme k tomu tak aj mali pristupovať.
Ak sa pri neprimeranom prístupe k nechtov stane zranenie, ničo sa zlomí, odchlipne, neváhajte a objednajte sa na opravu. Neopravené problémy môžu v niektorých prípadoch viesť až k zdravotným komplikáciám (napr. pri odchlipoch k plesniam).
Čo ak...
Prvá a jedna z najdôležitejších vecí, ktorým sa treba vyhnúť sú priame nárazy, resp. kolmé nárazy (okrem nárazov napr. splachovanie toaliet nechtom, zastrkávanie posteľnej bielizne pomocou nechtov, oškrabávanie nálepiek nechtom atď.)
Okrem toho, že vrchná lesklá/ matná vrstva na nechtoch môže byť narušená, čím je celý dizajn pokazený, môže dôjsť k zlomeniu nechtu, alebo odchlipnutiu. Stresová zóna nechtu má predpoklad vydržať primeraný tlak a flexibilitu, avšak to platí, len ak sa k nechtom správame tak, ako by sme mali.
Nárazy môžu mať aj vážnejšie následky. Silným buchnutím sa môže poškodiť matrix, kde za bunky zrohovatievajú a z ktorého vyrastá nový necht. Jeho poškodením môže nový necht vyrastať zdeformovaný, zlomený v polovičke, smerujúce hore/ dole atď. Tieto defekty sa dajú opraviť pomocou modelácie nechtov, ale nalejme si čistého vína… Žiadna z nás nechce mať také nechty pod umelými.
Mnohé si možno myslíte, že takú poznámku sem ani dávať nemusíme, avšak musíme.
Nehovoríme len o odkusnutí jednotlivých nechtov, ale aj o prekročení flexibility nechtu. Gélové nechty sa vyznačujú určitým stupňom flexibility, ktorá zaručuje, že do určitého stupňa ohybu prírodného nechtu pod gélom sa ohýba aj gél, čím sa zmenšuje riziko krvavého poranenia pri zlomení umelého nechtu.
Preto je potrebné, aby sa na umelé nechty netlačilo zboku! Vznikajú mikroprasklinky, ktoré vedú k zlomeniu nechtu.
Každá sme si prešli „lacnejšími“ nechtami, ktoré nám dlho nevydržali, alebo boli jednoduché na odlepenie. Avšak toto sa netýka nechtov od nás, kde okrem dokonalej prípravy prírodného nechtu na modeláciu využívame aj kvalitné zahraničné aj domáce produkty, ktoré majú vysokú prilnavosť a sú vyberané osobitne podľa požiadaviek nechtov klientky.
Doporučujeme, aby nechty boli odstránené profesionálne, nakoľko pri strhnutí nasilu dochádza k odtrhnutiu aj vrstvy prírodného nechtu. Opakovaným strhávaním a poškodzovaním sa oslabuje priľnavosť, nakoľko je necht oslabený, tenký a stráca pôvodné vlastnosti.
Nechty nie sú – nôž na otváranie balíkov vody, špáradlo do úst, špachtľa na nálepky, obuvák…
Oslabovanie nechtov vedie k prasklinám a zlomeniu nechtov. Majú dekoračný charakter a preto by sa nemali používať namiesto iných nástrojov. Nikto Vám nezaručí vysokú kvalitu bez odchlipov a zničeného dizajnu, ak sa týmto pravidlo nebudete riadiť.
Hneď ako zbadáte belšie miesto pod modeláciou, t.j. bublinku, alebo časť na okraji, ktorá nedrží, objednajte sa na opravu!
Zanedbaná starostlivosť, ak sú na nechte bublinky a odchlipy (vzduch pod nechtom, kde nie je spoj k prírodnému nechtu) je veľké riziko vzniku fungálnych ochorení – plesní.
Ak sa do miesta dostane voda, špina, baktérie a vzduch – vytvorí sa dokonalé miesto pre vznik nového biosystému v podobe zelenej škvrny – plesne. Na nechty s týmto ochorením nemôžeme nanášať žiadne produkty, nakoľko sa vyžaduje preliečenie masťami.
Po náraze, pri buchnutí a okusovaní vymodelovaných nechtov môže dôjsť k mirkoprasklinkám a prasklinkám.
Tieto defekty nemajú väčší vplyv na zdravie prírodného nechtu pod gélom, avšak ak sa necht neopraví, môže sa vertikálna (priečna) prasklina dostať až k prírodnému nechtu a zlomiť aj ten. Krv a bolesť k tomu samozrejme patria, preto Vám doporučujeme nenechať väčšie priečne prasklinky bez opravy.
Horizontálne praskliny a zlomenia nechtov sú asi najmenšie zlo, ktoré Vás môže zastihnúť pri náraze.
Najdôležitejšie si je pamätať, že takto zlomené nechty nemôžeme skracovať alebo zarovnávať nožničkami! Gél je v jednoduchšom slova zmysle ako pavučinka, ktorá sa tlakom vyvolaným z nožničiek naruší.
Takéto nechty skracujeme pilníkom.
Gélové aj akrylové nechty si môžeme predstaviť ako pavučinovú sieť, ktorá je cez celý vymodelovaný necht pospájaná. Skracovaním s nožničkami narušíme celý necht a nie len okraj, ktorý skracujeme.
Umelé nechty len pilníkujeme a nikdy nestriháme! Môže sa do zdať pracnejšie (a aj je), avšak rozhodne to stojí za to, nakoľko sa nožničkami nikdy neodstrihne požadovaný tvar, ale necht pukne po dĺžke a v horších prípadoch, (ak striháme blízko nechtového valu (bruška prsta), môže spôsobiť nepríjemné krvavé zranenie.