Rozdiel medzi gélovými a akrylovými nechtami
Rozmýšľate nad predĺženými nechtami, ale neviete sa rozhodnúť, ktoré sú pre Vás tie pravé? Vo všeobecnosti je základ pre gélové aj akrylové nechty totožný. Oba materiály slúžia pre spevnenie a predĺženie nechtov, avšak rozdielné sú svojou aplikáciou a flexibilitou.
Nižšie v článku si môžete prečítať jednotlivé rozdiely medzi gélovými a akrylovými nechtami. Samozrejme, vždy Vám pri návšteve odporúčime tie, ktoré Vám sadnú ako „uliaté“.
Gélové
Gélové nechty sa nanášajú vo viacerých vrstvách, ktoré sa jednotlivo vytvrdzujú za pomoci ultrafialového žiarenia (UV) v lampách. Existuje veľké množstvo typov gélov na rôzne nechty, či už sú flexibilnejšie, lámavé, poškodené a i.
Gél je z týchto dvoch variant „šetrnejšia“ možnosť len z toho dôvodu, že je len malé percento alergií na gél (konkrétne výpotok z gélu).
Gélové nechty sú flexibilné na rozdiel od akrylových. V závislosti od požadovanej flexibility sa používajú rôzne gély. Gél lak je na porovnanie najflexibilnejší, a teda sa ohýba spolu s prirodzeným nechtom pod ním. Gél pri predlžovaných nechtoch je silnejší, resp. pevnejší, avšak tiež má určitý stupeň flexibility.
Zlaté pravidlo, ktoré platí pre všetky typy úpravy nechtov je to isté. Správna manipulácia s nechtami. O tej sa viac dozviete v článku tu.
Gélové nechty vďaka svojej flexibilite po používaní, nosení (cca 3 týždne) zväčša „neodlietajú“, len popraskajú po stranách, čo je výsledkom ich flexibility, ktorá časom nosenia klesá.
Gélové nechty sa dajú použiť pri každom type prírodných nechtov. Poškodené, lámavé, flexibilné, pevné atď.
Akrylové
Na rozdiel od gélových nechtov sa akrylové nechty nevytvrdzujú v UV lampe, ale na vzduchu. Aplikácia pozostáva z akrylového prášku a monomeru (tekutiny). Keď sa tieto dve zložky zmiešajú, vytvárajú pevný a neflexibilný materiál.
Akryl nie je flexibilný. To predstavuje aj výhody, aj nevýhody.
Výhody – je pevný, odolnejší voči nárazom, dá sa predĺžiť do väčšej dĺžky, drží silnejšie na nechtoch.
Nevýhody – poranenia pri náraze spôsobujú väčšinou krvavejšie zranenia, nakoľko materiál má tendenciu lámať sa v strede naprieč nechtom (áno, aj prírodným).
Akryl je odolný materiál, ktorý sa nosením samozrejme opotrebuje tak, ako každý iný. Rozdiel oproti gélovým nechtom je, že kvôli svojej neflexibilite akryl len nepopraskáva, ale láme sa, čo pri dlhom nosení (viac ako 3-4 týždne), môže spôsobiť poranenia.
Napriek všetkému je akryl vynikajúci pri predlžovaní a spevňovaní krátkych, okúsaných alebo inak poškodených nechtoch, nakoľko jeho priľnavosť je o niečo vyššia. Rovnako môže pomôcť aj pri zlozvyku okusovania nechtov, nakoľko bohužiaľ, jeho aplikácia má špecifický pach (konkrétne monomér).
Akrylové nechty by sa mali po dobe cca 6-8 mesiacov odstrániť, aby si nechty oddýchli, preto odporúčame najprv vyskúšať gélové nechty.